Yüz Germe

Yüz Germe

Yüz germe işlemi sayesinde yüzde yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kırışıklıklar, sarkmalar asılarak ve deriyi gererek giderilir. Günümüzde yüzdeki kırışıklıkları gidermeye yarayan tüm yöntemler yüz yenileme adı altında toplanmıştır.

Zaman içerisinde güneş ışını, stres ve yaşa bağlı diğer faktörler sebebiyle yüz derisinde kırışıklıklar, sarkmalar ve çeşitli lekelenmeler oluşmaya başlar. Bu faktörlerin kendini gösterdiği deforme olmuş bir yüzde belirginleşmiş alın çizgileri, düşük kaşlar, sarkmış göz kapakları, göz altlarında torbalar, göz altı çizgileri, ağız-burun bölgesinde derin kırışıklıklar, sarkık yanaklar ve sarkık bir gıdı gözlenir. Cilt ise parlaklığını büyük ölçüde yitirmiş, üzerinde güneş lekeleri ve benler oluşmuştur.

“Face lift” ya da “Ritidektomi” adıyla bilinen yüz germe ameliyatları alanında uzman plastik ve estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyatlar ile yüz ve boyun derisinde meydana gelen kırışıklıklar ve sarkmalar giderilir, yüz ve yanaklardaki fazla yağ dokusu alınır, sarkmalar anatomik yerlerine çekilerek tekrar asılır, yüz dokuları takviye edilir, göz kapakları düzeltilir ve destekleyici diğer tedaviler uygulanır.

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatında yüzde ve boyunda oluşan sarkmalar ve kırışıklıklar giderilir ve tekrar oluşması engellenir. Genellikle yaşa bağlı bir faktör olarak ortaya çıkan bu durum orta yaşlılarda daha sık gözlense de genç bireylerde de çevresel faktörlere bağlı olarak oluşabilir.

Yüzde meydana gelen sarkmalar ve diğer yaşlılık belirtilerinden kurtulmak isteyen bireyler sıklıkla yüz germe ameliyatlarına başvurmaktadırlar. Yüz germe ameliyatları cerrahi bir işlem olmasına karşın yüksek oranda tedavi amaçlı gerçekleştirilmektedir ve operasyonun başarısı işlemi gerçekleştiren uzman cerrahın tecrübesiyle doğru orantılıdır.

Yüz germe ameliyatında temel hedef cildi gençleştirmek ve eski güzelliğine kavuşturmaktır. Daha çok kadınlar tarafından tercih edilen bir uygulama olsa da son zamanlarda görüntüsüne ve sağlığına önem veren orta yaşlı erkekler tarafından da sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. Deride meydana gelen sağlıksız görüntünün giderilmesi amacıyla uygulanan bu estetik işlem bireylerin daha mutlu bir yaşama kavuşması adına uygulanmaktadır.

Yüz germe ameliyatı her ne kadar basit bir operasyon gibi gözükse de sonuçta bir cerrahi müdahaledir ve yanlış uygulandığı zaman birtakım sorunlara yol açabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için operasyonu yaptırmadan önce profesyonel bir doktorla görüşerek operasyona karar vermeniz önerilir. Doktorların yanında estetik cerrahlar, dermatologlar ya da estetik uzmanları bu operasyonu gerçekleştirebilir. Fakat operasyon mutlaka hastanelerde ya da temel hijyen koşullarını sağlayabilen kliniklerde profesyonel bireyler tarafından gerçekleştirilmelidir. Kozmetik amaçlarla bu operasyonu yaptıracaksınız aceleci davranmamanız operasyonu gerçekleştirecek olan doktoru iyi seçmeniz ve ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede ya da klinikte yaptırmanız önerilir. İleride daha büyük problemlerle karşılaşmamak adına işlemin alanında uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi hem sizin sağlınız hem de operasyonun başarısı açısından çok önemlidir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Yüz germe ameliyatına karar vermeden önce iyice düşünmeniz, konu hakkında gerekli ve detaylı bilgiyi almanız, yüzünüzün hangi kısmında düzeltmeye ihtiyaç duyduğunuzu dikkatli bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise mutlaka profesyonel bir doktora başvurmanız, isteklerinizi ve beklentilerinizi açık bir şekilde ifade etmeniz ve operasyona doktorunuzla birlikte karar vermeniz önerilir. Ameliyattan en az 1 hafta önce sigara kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. Doktorunuzla cilt bakımınızı ve güneşten korunma uygulamalarınızı da mutlaka tartışmanız önerilir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Yüz germe ameliyatı sonrası kişiler büyük oranda bir problemle karşı karşıya kalmazlar. Ameliyat sonrasında yüzde genel bir şişlik, morluk, uyuşukluk ve gerginlik hissi oluşabilir. Yine yüzdeki sinirler anesteziden hafif miktarda etkilenecekleri için yüzde asimetri görülebilir. 3-4 gün içinde yüz tekrar eski haline döner. Ameliyat sonrasında gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı ve yanaklara soğuk ped uygulaması yapılır. Yine doku içlerinde kan birikmesini önlemek amacıyla ameliyat esnasında buralara diren denilen silikon borular yerleştirilebilir. Direnler ameliyatın ardından 2 gün içinde çıkartılır. Sargı da 2-3 sonrasında tamamen açılır. Aralıklarla genel kontrol ve pansuman işlemi uygulanır. Bu dönemde saçlarınızı rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Ameliyatta eriyen dikiş kullanılmadıysa, 5-6 gün sonra dikiş alımı gerçekleştirilir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonuçları

Yüz germe ameliyatı sonrasında kişiler kendilerini 10 yaş gençleşmiş hissettiklerini ve doğal yüz hatlarına tekrar kavuştuklarını ifade etmektedirler. Estetik cerrahi operasyonlarının son yıllarda ne kadar yol kat ettiği düşünüldüğünde bu geri dönüşler son derece önemlidir.  2000’li yılların öncesinde kişiler estetik müdahale yaptırdıklarının bilinmesini isterlerken günümüzde bu anlayış tamamen tersine dönmüş durumdadır. Günümüzde yüze cerrahi bir müdahalede bulunulduğunun anlaşılmaması istenmektedir. Bu sebeple hastaların büyük bir kısmı doğal bir görünüm yaratan operasyonları tercih etmektedir.

WhatsApp chat