Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği Ankara

Size tam karşınızdan bakan birisi kafanızın yan sınırları olarak kulaklarınız görür. Kulak kepçesi kıkırdaktan ve üzerini kaplayan deriden oluşmaktadır. Kulakların baş ile yaptığı açıya göre görünüşün estetiği belirlenir. Aynı zamanda kulaktaki kıvrımlar da estetik açıdan önem taşır.

Kepçe kulak diye adlandırılan durumun kişinin bir veya her iki kulağında da aynı ya da farklı seviyelerde gözlemlenebilir. Estetik kaygılar ile kişiler bu durumu gizleme eğilimine girerler. Kadınlar kulaklarını saçlarının açık bırakarak ya da onları açığa çıkaracak saç kesimlerinden kaçınarak; erkekler ise saçlarını uzatarak saklamaya çalışırlar. Hem kadın hem erkeklerdeki bu ruh hali, özgüven problemlerine neden olmaktadır. Tıbben “otoplasti” olarak bilinen operasyon ile kepçe kulak bozukluğu giderilip, kişiye istediği estetik görüntü verilerek olası psikolojik sıkıntılardan kurtarılabilir.

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği ameliyatı, tam olarak gelişmemiş kulak kepçesi kıvrımlarını belirginleştirmek ve kulak kepçesiyle kafa derisi arasındaki genişlemiş açıyı daraltmak gibi yöntemlerle doğal görünümlü, estetik kulaklar elde etmeyi amaçlar. Bu sayede kişi kendini beğenen, mutlu, kişinin özgüvenli ve ilişkilerinde daha başarılı bir hale gelir.

Ankara kepçe kulak estetiği ameliyatı için tek koşul kulakların gelişimini tamamlamış olmasıdır. Her yaşta uygulanabilir ancak çocuklar için ideal olarak yaş 5-6 civarını beklemek uygun olacaktır.

Çocuklarda kulak kıkırdağının gelişimi ortalama 6 yaşına kadar devam eder; ancak okul öncesi dönemde de çevresel faktörlerle kalıcı psikolojik sıkıntıları önlemek için bu sorunun giderilmesi önerilir. Çünkü kepçe kulak görünümüne olan çocuk, bu durumdan rahatsız olup sosyal ilişkilerinde isteksiz ve içine kapanık bir çocuğa dönüşebilir.

Operasyon için en uygun dönem okul öncesin olarak tavsiye edilse de hastalar genellikle daha büyük yaştaki gençlerdir. Yetişkinler için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ankara

Ankara kepçe kulak estetiği ameliyatı sırasında küçük çocuklar dışında diğer yaş grupları için lokal anestezi ya da sedasyon kullanılarak operasyon gerçekleştirilir.

Ameliyatın komplikasyon oranı diğer estetik müdahalelerle karşılaştırıldığında çok düşüktür be iyileşme süresi de oldukça kısadır. Ameliyattan sonra iyileşme sürecinin ilk 4-5 gününde pansuman yapılır ve kafa bandı uygulanır. Bandajları çıkarıldıktan sonra ise hastaya belirli bir süre için yumuşak bir kafa bandı kullanmaya devam etmesi önerisinde bulunulur.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı uygulanan en basit ve ağrısız operasyonlardan biridir. Ameliyat, kulağı kafa derisine bağlayan kıvrımlı kısımdan küçük bir deri parçası alınarak gerçekleştirilir ve bu sayede kulak ile kafa kemiği arasındaki daraltılmış olur. Aynı zamanda kulak kıkırdağına da estetik görünen uygunlukta kıvrımlar verilir. Ameliyat kalıcı bir sonuca sahiptir ve tekrarlaması mümkün değildir. Ameliyat sonrası oluşan yara izi kulak arkasında kaldığından hasta için estetik bir sıkıntı doğurmaz. Operasyon sonrasında ilk günlerde ağrı olabilir ancak hafif ağrı kesicilerle durdurulabilir.

WhatsApp chat