Botoks Ankara

Botoks Ankara

Botoks Nedir?

Botoks clostridium botulinum adı verilen bir maddeden üretilir ve zannedildiği gibi yılan zehri değildir. Botoks, kasların kasılmasını önlemek ya da kasları gevşetmek amacıyla 20 yılı aşkın bir süredir etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Mimikleri oluşturan kaslar, üzerlerinde yer alan deriye sıkıca bağlıdırlar ve yıllarca tekrar eden mimik kullanımı nedeniyle zamanla yüzde kırışıklıklara ve çizgilenmelere neden olurlar.

Botoks da bu mimik hareketlerinin sık kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkan kırışık ve çizgilenmeleri azaltmak ve tamamen yok etmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Botoks kırışıklıkları gidermeye yarayan bir tedavi yöntemidir. Clostridium botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilen özel bir toksin, yüz ve vücuttaki birçok bölgeye kolaylıkla uygulanabilmektedir. Deri altına enjekte edilen toksin, sinir uçlarında iletişimi sağlayan asetilkolinin maddesini engeller ve sinir uçlarındaki iletimi keser. Bu yöntem, zaman içinde oluşan kırışık ve çizgilenmelerin geçici olarak giderilmesinde yardımcı olur. Fakat sadece uzman doktorlar tarafından ve doğru yöntemlerle uygulanmalıdır. Teknik olarak uygulaması kolay görünen botoks uygulamaları aslında detaylı bir cerrahi anatomi bilgisi, dikkat ve tecrübe gerektiren bir uygulamadır.

Botoks Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Botoks uygulaması ile kırışıklık tedavisi görmek isteyen hastanın önce rahatsız olduğu bölgeler tespit edilip değerlendirir. Botoks, hastanın kas yapısına göre enjekte edilir, sinirleri bloke eder ve kasılmaları ortadan kaldırır. Enjekte edildiği bölgede gerginlik hissi oluşturarak ciltte daha dinamik ve genç bir görüntü sağlar. Kırışıklıkların ve çizgilerin çok derin olduğu vakalarda botoks tek başına bir tedavi yöntemi olarak yetersiz kalabilir ve yardımcı bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Yardımcı tedaviler arasında peeling, lazer uygulamaları ve dolgu enjeksiyonları sayılabilir. Tüm bu uygulamalar lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hastanın cildine uygun olan lokal anestezik kremler kullanılır. Bu sayede hasta herhangi bir acı ya da rahatsızlık duymaz. İşlemin süresi, uygulanan bölgeye göre değişmekle birlikte genellikle 10-20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. İşlem sonrasında yüzde hafif kızarıklıklar yaşanabilmesi ise mümkündür. Uygulamadan sonra kişi hiçbir aksama olmaksızın günlük faaliyetlerine rahatlıkla devam edebilmektedir.

Bu yöntem sayesinde yüze yorgun ve soluk bir görünüm veren kırışıklar geçici olarak giderilir, yüzün daha dinamik ve genç bir görünüme kavuşması sağlanır. Buna ek olarak, yüz ifadesinde iyileşme ve kırışıklık oluşumunda azalma ve önüne geçme sağlanabilir.

Botoksun Etki Süresi ve Sonrası

Botoks uygulandıktan yaklaşık 48-72 saat sonra etkisini göstermeye başlar ve etkisinin tam olarak görülmesi 1-2 haftayı bulabilir. Genellikle etkisi 4-6 ay kalıcıdır. Botoksun tüm etkisinin görülebilmesi için yaklaşık 1 hafta beklenmelidir.

Uygulamanın kalıcılık süresi işlem yapılan bölgeye ve kişiye göre değişmektedir. Botoks, 4. aydan sonra etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başlar, fakat belirli periyotlarda uygulandığı takdirde kalıcılık süresinde artma gözlemlenmiştir. Uygulama sonrası, işlem yapılan bölgeye 4-6 saat süre ile dokunulmaması ve masaj yapılmaması önerilir.

Botoks Fiyatları

Ankara’da botoks fiyatları yapılacak uygulama çeşidine ve uygulanacak bölgeye göre değişiklik gösterir. Her doktorun botoks uygulamaları için ayrı bir fiyat tablosu olabilir. Ankara botoks fiyatları ve daha detaylı fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Botoksun Zararı ve Yan Etkisi Var Mıdır?

Kırışıklıkları gidermek için uygulanan botoks yöntemi işinde uzman bir doktor tarafından doğru dozlarda doğru uygulanırsa herhangi bir yan etkiye sebebiyet vermez. İşlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif düzeyde kızarıklık olması normaldir ve beklenen bir durumdur. Oluşan hafif kızarıklık bir gün içerisinde iyileşme göstermektedir. Bu nedenle botoksun sağlık açısından herhangi bir yan etkisi söz konusu değildir.

WhatsApp chat