Genital Estetik

Genital Estetik

Genital estetik veya vajina estetiği kadınların genital bölgedeki fizyolojik, psikolojik veya estetik problemler için uygulanan işlemlerin tümünü ifade eder. Hem görsel hem de psikolojik açıdan çok iyi sonuçlar elde edilen genital estetik uygulamalarının popülerliği Ankara’da da giderek yükselmektedir.  Öncesinde de bahsedilen gibi genital bölgedeki rahatsızlıkları temel sebebi genetik olmakla beraber; kilo alıp verme, gebelik, doğum, yaşlanma gibi durumlar sonrasında da genital bölgede gevşeme, sarkma veya asimetriye olarak gözlenebilmektedir. Yaygın şekilde karşılaşılan şikayetler iç dudaklarda sarkma, asimetri, vajinada gevşeme ve bollaşmadır. Her estetik şikayet için farklı bir ameliyat tekniği uygulanmaktadır. Hatta bazı vakalarda en iyi estetik sonucu almak için birden fazla metodun birlikte uygulanması gerekebilmektedir. Genital estetik Ankara uygulamalarından hangi metot ya da methodların uygulanacağına ancak muayeneden sonra karar verilebilmektedir. Bu yazımızda genital estetik kullanım alanları, genital estetik fiyatları ve vajina estetiği sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkındaki sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

Genital Estetik (Vajina Estetiği) Nedir? Ne İçin Yapılır?

Hem işlevsel hem de görsel sebeplerle rahatsızlık yaratan her durumda genital estetik devreye girmektedir. Estetik ve Plastik Cerrahlarının yaptığı genital ile çözüm arayanlardır. Bu doğrultuda genital estetik genital bölgede var olan işlevsel ya da estetik olmayan durumların ortadan kaldırılmak amacıyla başvurulan tüm metotları bünyesinde kapsar.

Genital bölge estetiği görüntü anlamında olduğu kadar işlevsel bozuklukları da düzelterek  kadınları rahatlatır. Genelde eşler arasındaki problemlerin varlığında da kişiler genital bölge estetiğine başvururlar. Doğum sırasında oluşan kesiler (epizyotomi) sonrasında nedbe dokusu geliştiğinde cinsellikte tatmin üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedır. Bu sebeple kadın cinsel ilişki sırasında ağrı duyabilir ve bu durum eşler arasında soğukluk yaratabilir.

Genital bölgede Ergenlik öncesi ve sonrasında şekillenen cinsel organlarda ortaya çıkan iç dudaklarında büyüklüğü kadınlarda özgüvensizliğe neden olabilmekte ve karşı cinsten uzaklaşmalarına sebebiyet verebilmektedir. Bu durum da genital estetiğin çözümlediği alanlardan biridir.

Genital Bölge Estetik Ameliyatının Uygulama Alanları Nelerdir?

Günümüzde genital bölge estetiği sıkça yapılan çok çeşitli uygulama ile kadınların birçok sorununa kesin çözüm sunmaktadır:

 • İç dudak estetiği (labioplasti)
 • Dış dudak estetiği
 • Kızlık zarı onarımı ya da dikimi ( himenoplasti)
 • Genişleyen vajinayı daraltmak için yapılan vajinoplasti
 • Genital bölge beyazlatma işlemi
 • Klitoris üzerindeki katlantıları düzeltme işlemi (hoodoplasti)
 • G noktasını büyütme
 • Vajina içi cilt katlantısı oluşturma
 • Pubis tepesi estetiği

Genital Estetik Uygulamalarına Genel Bir Bakış

Doğum ve yaşlanmaya bağlı olarak gelişen hormonal değişiklikler (istem dışı idrar kaçırmak, tekrar eden vajina enfeksiyonları gibi) çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilmekte ve kadının yaşam döngüsünü farklı düzeylerde etkileyebimektedir. Bu nedenle hormonal değişiklikler sürekli takip gereken durumlardan birisidir. Vajinal gevşeklik, vajinal kuruluk gibi diğer durumlar da genital estetiğin temel alanına dahil olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genital estetik Ankara merkezimizde aşağıdaki bölgelere ek olarak isteğe ve probleme yönelik farklı uygulamalar yapabilmekteyiz. Bahsi geçen bölgeler ise hastalarımızın bize başvurma sebepleri arasında sık sık sayıldığından örnek teşkil etmesi için verilmiştir. Bu nedenle bahsedilenler dışında daha başka bir genital bölgeniz ile ilgili şikayetiniz var ise (estetik ya da işlevsel kaynaklı), ilgili genital estetik Ankara merkezimizi arayarak randevu alabilir ve doktorumuzla görüşme sağlayabilirsiniz.

1-İç ve Dış Dudaklar

Genetik sebeplerle veya doğum sonrasında ortaya çıkan hormonal değişikliklerin etki oluşturduğu bir alanda vajina dudaklarıdır. Vajinanın fonksiyonu dışında bir yer olan dudaklar genel olarak vajina estetiğini olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Standartların dışındaki gözlemlenen her durum, ister büyük dudaklarda (labia major) ister küçük dudaklarda (labia minor veya iç dudak) görülsün, bu durum estetik kaygılara neden olabilmektedir. İşlevsel anlamda cinsel hayat üzerinde olumsuz etkisi bulunmasa da büyük ve sarkık olan dudaklar görüntü anlamında kadınları rahatsız edebilmektedir. Kişinin bu şikayetinin giderilmemesi, zaman içinde bu durumun daha çok sıkıntı haline gelmesine ve cinsel hayatı olumsuz etkilemeye başlayarak partneri ile arasında problemlere sebebiyet vermeye başlayabilir. Bu yüzden dudaklardaki şekil bozukluklarına çözüm bulma konusunda cesaretli olunmalıdır. Labioplasti ameliyatı kişinin psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesini sağlarken işlevsel anlamda hiçbir değişikliğe sebep olmaz. Ancak hastaların büyük kısmının labioplasti sonrası cinsel ilişkiden daha çok zevk aldıklarını belirtmelerinde ve daha aktif bir cinsel yaşantıdan bahsetmelerinde fizylojik bir etki de bulunmaktadır. Sarkan iç dudaklar klitorisi örttüğü için orgazmı geciktirebilmekte ve fazla iç dudak dokusu labioplasti ameliyatında alındığında olumlu etki oluşturabilmektedir. Daha aktif bir cinsel yaşantının psikolojik sebebi de sarkık ve büyük dudaklardan kurtulan kadının kendini artık daha iyi hissedeceği için cinsel ilişkide konsantrasyonunun artmasıdır.

Labialarda sadece büyüklük değil aynı zamanda küçüklük de sorun oluşturmaktadır. Pubis ve bacak içi bölgelerinin yağlı olması, buna kontrast şekilde labiaların çok küçük olması estetik kaygı meydana getireceği için bu durum da vajina estetiğin kapsamına girmektedir. Lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılan genital estetik, kadınların cinsel hayatını hem işlevsel hem de psikolojik olarak olumlu yönde etkileyen küçük cerrahi girişimlerdir.

 • Labioplasti (İç Dudak Sarkması)

Büyük ve sarkık iç dudakların dış dudakları geçip aşağı ve dışarı doğru taşma görüntüsü yüzünden partnerinin bakmasına, dokunmasına izin vermeyen hatta ilişki sırasında ağrı hissettiğini ifade eden pek çok kadın bulunmaktadır. Cinsel yaşantı üzerindeki bu etkisinin yanında kişinin günlük yaşantısı da olumsuz etkilenmektedir. Mayo, dar pantolon gibi kıyafetler giyildiğinde ortaya çıkan kötü görüntü; spor yaparken rahatsızlık duyulması gibi pek çok durum hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Genital estetik ameliyatlarından labioplasti ameliyatı ile tüm rahatsızlıkları ortadan kaldırarak daha kaliteli bir yaşantı sağlayabilmektedir.

 • Labia Majör Gevşemesi ve Sarkması

Labia majörler yani dış dudaklar da gevşediklerinde genital bölge estetiğini olumsuz yönde etkilemektedir. Labia majörlerin yağa bağlı olarak içlerinin boşalması ile bir süre sonra gevşer ve sarkar. Bu problemin yağ dokusu transferi ile kesin çözümü mümkündür. Labia majör estetiğinde vücuttan alınan yağlar ya da buna alternatif olarak dolgu materyalleri kullanılarak dış dudaklar dolgunlaştırılmakta ve çok iyi estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

2- Vulvar yağlanma

Pubis üstü bölgesindeki yağlanma kötü estetik görüntüye neden olmaktadır. Buradaki Vulvar yağlanma sıkıntısı liposuction uygulamaları ile kolayca ve kısa sürede çözülebilmektedir.

Karın germe ameliyatlarında da liposuction yöntemi uygulanır ve bu bölgelerdeki yağlanma problemleri giderilir. Ancak, tek başına karın bölgesinde uygulanması yerine genital bölgedeki yağlanmalar da dahil edilerek uygulama yapmak daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Elde edilen iyi sonuçların yanında ameliyat riskleri ve maaliyetleri de bu şekilde düşürülebilmektedir.

3- Vajinada Genişleme ve Sarkma

Doğum ve yaşlanmaya bağlı olarak kaçınılmaz hale gelen vajinadaki genişleme ve sarkma hem kadının hem de erkeğin cinsel yaşamı üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu gibi durumlarda vajinoplasti (vajina estetiği ameliyatı) uygulaması estetik ve fizyolojik açıdan mükemmel hastayı mükemmel sonuçlara götürmektedir.

Vajinal Sıkılaştırma Uygulaması

Doğum sonrasında ortaya çıkan vajina gevşeklik cinsellikte alınan hazzın azalmasına bu sebeple çiftler arasında probleme sebep olabilmektedir. Vajinal genişlik problemi genital estetik uygulamalarıyla kısa sürede çözülebilmektedir. Genital estetik ile vajinada yer alan kolajen yapısı hızlandırılır ve bu yapının yeniden oluşumu tetiklenir. Vajina bolluğuna vajinal algı sinirlerinde duyarlılık olmasının sağlandığı bu yöntem kesin çözüm olarak gösterilebilir.

4- Genital Bölge Beyazlatma

Gebelik, doğum kontrol hapı, kistik rahatsızlıklar gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen genital bölge kararması, dış güzelliklerine önem veren ve en ufak bir akne izini dahi kabul edemeyen kadınlar genital bölgedeki renk değişimlerini de kabullenmekte zorlanırlar. Cinsel yaşantılarını dahi olumsuz etkileyen genital bölgedeki renk değişimleri özgüvenlerini de yitirmelerine sebep olabilmektedir. sıkça görülen genital bölgedeki bu renk değişimi melanin pigmenti etkisiyle oluşur. Genetik yatkınlıkların ve epilasyonun büyük önemde bu renk değişimleri üzerinde etkisi bulunmaktadır. Kadınların pek çoğunda rahatsızlık yaratan bu beyazlatma işlemi ile ortadan kaldırılabilir. Genital estetik ile kolaylıkla yapılabilen bu işlemde Fraksiyonel karbondioksit lazerle soyma yöntemine başvurulur. Melanosit hücrelerinin inaktive edilmesi ile genital bölgede ten rengi 2-3 ton kadar açılabilmektedir.

Menapoz Sonrasında Yaşanan Sorunlar Genital Estetikle Çözümlenebilir mi?

Menopoz döneminde kadınlar büyük hormonal değişimler geçirirler ve bu değişimlerden genital bölge ve organlarda etkilenebilmektedir. Vajinal dokunun kuruması, esnekliğinin azalması ve incelmesi gibi birçok sorunla karşılaşılabilir ve bu sorunlar genital estetikle çözülebilir. Vajinal dokuyu yenileyip gençleştirmeyi amaçlayan bu uygulamalar ile vajina duvarlarının kalınlaşması ve kayganlaşması yeniden sağlanabilir.

Doğum Sonrası Genital Estetik Yapılabilir mi?

Doğumdan sonra kadın bedeninde sayısız fizyolojik değişiklik meydana gelir ve vajina bölgesi oldukça hassaslaşır; birçok tehdide açık hale gelir. Doğum yaptıktan sonra bize ulaşan pek çok hastada vajinada kuruluk ve gerginlik hissi şikayeti bulunur. Bunun sebebi rahmin eski haline dönüş süresinin oldukça uzun olmasıdır. Pelvin taban direncinin zayıflaması da birçok probleme neden olabileceğinden doğum sonrasında vajinal doku genital estetik uygulamaları ile güçlendirilebilmektedir. Bu sayede yeniden eski formuna dönen vajina doğum öncesi haline getirilmiş olur.

Genital Estetik Fiyatları Ortalama Ne Kadardan Başlıyor?

Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde genital estetik; vajina daraltma, kızlık zarı dikimi gibi operasyonları tedavi kapsamına alarak birçok rahatsızlığı çözüme kavuşturan uzman doktorlar tarafından yapılan bir uygulamadır ve ücretleri ise değişiklik gösterebilmektedir. “Genital estetik fiyatları neden her şehirde veya doktorda farklıdır?” diye soran ziyaretçilerimiz için bir açıklama yapmamız gerekirse şunları söyleyebiliriz. Genital estetik ameliyatında kullanılan ürünler, cihazlar ve diğer kombin fiyatlarını çeşitlendirmekte olup her tedavi merkezinin de farklı fiyat politikası olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu sebeple, genital estetik fiyatları hakkında net bilgiye sahip olmak için önce doktorunuzu seçmeli ve daha sonra fiyat talep etmelisiniz. Ön muayeneniz gerçekleştirildikten sonra sorununuza en iyi çözüm önerisi tespit edilir ve buna göre fiyat bilgisi verilir. Dilediğiniz zaman merkezimizi arayarak randevunuzu oluşturabilir ve doktorumuzla yüz yüze görüşerek Ankara’daki vajina estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

WhatsApp chat