Masseter Botoksu

Masseter Botoksu Nedir?

Masseter (çiğneme) kası büyür ya da çok fazla gelişirse, kare yüz olarak ifade edilen erkeksi bir çene hattı oluşabilir. Böyle kare ya da yuvarlak yüz hakkına sahip olan kişiler, çene çizgisinin belirsizliğinden ve bu nedenle ne kadar zayıflasalar da yüzlerinin hala fazla kilolu görünmesinden rahatsız olabilirler.

Geçtiğimiz dönemlerde yüzünü daha oval bir şekle ya da kalp şekline getirmek isteyen hastalar için tek seçenekti çene küçültme ameliyatı olarak biliniyordu. Bu yöntem çok acılı olmasının yanında , iyileşme süreci de oldukça uzundu. Bu dezavantajları göze alınsa dahi her zaman doğal görünümlü sonuçlar vermeyen bir yöntemdi.

Şimdi ise masseter botoksu olarak adlandırılan basit ve nispeten ağrısız bir yöntemle daha belirgin bir çene çizgisi elde edilebilmektedir.

Masseter Botoksu Nasıl Etki Eder?

Botoks, migren ve kas spazmlarının tedavisi içinde kullanılan sadece kozmetik amaçlı değil, geniş kapsamlı tıbbi prosedürlerin de kapsamında bulunan, saflaştırılmış bir protein türüdür ve deneyimli bir doktor tarafından uygun dozlarda verildiğinde kesinlikle güvenli bir prosedürdür. Sinirlerin aktivitesini bloke ederek ve kasları rahatlatır.

Masseter Botoksu yönteminde enjeksiyon ile kasları rahatlatılıp zamanla zayıflatılır. Kas zayıfladıkça boyutu azaltılmış ve sonuç olarak daha küçük bir çene çizgisi; daha dar bir yüz ile elde edilmiş olur. En iyi sonucu elde etmek için genellikle 3-4 hafta aralıklarla 3 tedaviyi önerilir. Sonuçlar yalnızca birkaç hafta sonra fark edilir hale gelir.

Kimler Masseter Botoksu Yaptırabilir?

Genel sağlık durumu yerinde olan ve çenesinin görüntüsünden memnun olmayan bütün yetişkinler bu yöntemden faydalanabilir ancak çenedeki estetiği bozan sebep kemik değil kas tabanlı olmalıdır.

Özellikle kadınlar için erkeksi ve kilolu bir görünüme sebebiyet verdiği için çenenin geniş ve kalın olması rahatsızlık nedeni olmaktadır. Bu rahatsızlık yalnızca birkaç botoks enjeksiyonu ile tamamen ortadan kaldırılabilir ve tamamen orantılı ve estetik bir hale çene görüntüsü elde edilebilir.

Hamile ya da emziren anneler ve genel sağlık durumu yerinde olmayan kişiler için tavsiye edilmez.

Masseter Botoksu Ne Kadar Sürer?

Oldukça kısa bir işlem süresiyle (yaklaşık 10 dakika) ve ağrısız bir şekilde uygulanmaktadır. İyileşme için ekstra süre ihtiyacı yoktur; hasta işlemden hemen sonra işine devam edebilir ancak çenenin tam şeklini alması yaklaşık 1 ay boyunca devam eder.

Masseter botoksu yaptırmak istiyorsanız mutlaka alanında uzman bir estetik cerrahtan işlem hakkında sizin durumunuza özel daha ayrıntılı bilgi almalısınız.

WhatsApp chat