Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği uygulamaları özellikle son yıllarda en çok uygulanan ve tercih edilen estetik uygulamalar arasında yer almaktadır. Yüz hatlarıyla orantılı ve düzgün bir buruna sahip olmak isteyen kişiler burun estetiği uygulamaları sayesinde hayal ettikleri görünüme kavuşmaktadırlar.

“Burun estetiği” yaptırmayı düşünen kişilerin ilk olarak sorunları analiz edilmelidir. Sonrasında uzman doktor ve hasta karşılıklı iletişim kurarak nasıl bir sonuç arzu ettiklerine karar vermelidirler. Bu adımda doktorlar arzu edilen sonuçlar ile yapılması imkan dahilinde olan değişiklikler arasında bir denge kurmalıdırlar. Elde edilecek sonucu belirlerken yüz oranı mutlaka dikkate alınmalıdır. Ameliyat öncesi yapılacak olan bu görüşmeler sayesinde hastalar güven kazanır. Burun estetiği ameliyatından önce mutlaka bu şekilde bir planlama yapılmalıdır.

Uygulamanın gidişatı ve sonuçları ile ilgili bilgileri veya anestezi ile ilgili süreçleri yetkili doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca ameliyat sonrası süreç hakkında detaylı bilgiyi yine doktorunuzdan edinebilirsiniz.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği uygulamalarında, burundaki şekil bozuklukları veya burun ölçüleri kalıcı bir şekilde düzeltilir. Burun estetiği uygulamaları rinoplasti olarak da adlandırılabilir. Bu operasyonlarda, burnun büyütülmesi veya küçültülmesi, düzleştirilmesi gibi müdahaleler gerçekleştirilmektedir. Burun estetiğinde temel amaç burnun yüzle estetik olarak orantılı bir duruma getirilmesidir. Bazı kişilerde burnun şeklinin değiştirilmesi yanında nazal septumun (burun septumu) da düzeltilmesi işlemi gerçekleştirilmektedir. Burun boşluğunu ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten oluşan septum yapısının da düzeltilmesini içeren burun estetiği ameliyatlarına septorinoplasti adı verilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

17 yaşından büyük kadınlar ve 18 yaşından büyük erkekler rahatlıkla burun estetiği ameliyatı olabilirler. Bu yaş sınırının nedeni, kemik gelişiminin 17-18 yaşlarına kadar sürmesidir. Bazı durumlarda, operasyon sonrasında tekrar düzeltme müdahalesine ihtiyaç duyulabilir. Sağlık açısından herhangi bir tehlikeye sebep olmadığı durumlarda ameliyat için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur ve herkes burun estetiği uygulaması yaptırabilir.

Burun estetiği ameliyatı hamile kadınlarda tavsiye edilmez, sadece zorunlu durumlarda bu operasyona başvurulur. Emzirme dönemindeki kadınların da destekleyici gıdalara başladıktan sonra ameliyat olmaları tavsiye edilir. Zorunlu durumlarda, anneler anesteziden 8 saat sonra bebeklerini emzirebilirler.

Doktoru Nasıl Seçmek Gerekir?

Burun estetiği ameliyatı çok hassas bir cerrahi işlem gerektirdiği için mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu ameliyat hakkında internet üzerinden ve uzman doktorunuzdan detaylı bilgiyi edinebilirsiniz. İnternet üzerinden birçok uzman cerrah hakkında da detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yöntem size büyük kolaylık sağlayacaktır. Fakat yine de ameliyata karar vermeden önce doktorunuzla yüz yüze görüşmek en doğrusu olacaktır. Çevrenizde burun estetiği ameliyatı olup memnun kalmış kişiler varsa onların referansıyla bir doktora başvurmak da olumsuzluk riskini minimuma indirir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Burun estetiği ameliyatında buruna kesi yapılarak kıkırdak ve kemik dokuda gerekli düzeltmeler ve müdahaleler yapılır. Burun sırtında yer alan çıkıntıların ortadan kaldırılması ise testere kullanılarak yapılır. Daha sonra burun kemikleri birbirine yaklaştırılır. Kıkırdak alınarak burun ucunda küçülme sağlanır. Böylece, burnun yüze göre daha orantılı bir şekle sahip olması sağlanır. Buna ek olarak geniş burun delikleri daraltma ameliyatı ile daraltılır ve fazla deri alınır. Burun ve dudak arasındaki açının ayarlanması ve burun inceltme gibi birçok estetik müdahale burundaki şekil bozukluklarını gidermek için uygulanır.

Rinoplasti Ameliyatında Hangi Teknikler Uygulanır?

Burun estetiği ameliyatı sırasında kullanılan iki teknik vardır. Bunlar açık ve kapalı rinoplasti olarak adlandırılır. Açık rinoplasti ameliyatında burun delikleri arasından kesi açılarak deri kaldırılır. Genellikle burun düşüklüğü, burun ucu kıkırdağının büyüklüğü gibi sorunların ortadan kaldırılması için uygulanır. Bu yöntemin en büyük dezavantajı burunla dudağın birleştiği yerde kırmızı bir iz bırakmasıdır. Ancak bu iz zamanla görülmez hala gelir, kalıcı değildir.

Kapalı rinoplasti yönteminde kesiler içeriden yapılır. Minirinoplasti ameliyatlarında bu teknik uygulanmaktadır. Bu tarz ameliyatlar burun sırtındaki hafif kıkırdak çıkıntılarını ve diğer ufak çaplı şekilsel bozuklukları törpüleme, tıraşlama yöntemiyle giderir.

Cerrahi İşlem Ne Kadar Sürüyor?

Burun estetiği ameliyatları genellikle 1,5-2 saat süren operasyonlardır. Fakat ameliyat vücudun farklı bir yerinden doku almayı gerektiriyorsa bu süre uzayabilir. Ayrıca ameliyattan sonra hastaların beslenme düzenine dikkat etmesi, kolay çiğnenebilen gıdalar tüketmesi, uyuma pozisyonuna dikkat etmesi, burundaki tamponlar çıkarılana kadar ağızdan nefes alıp vermesi, herhangi bir çarpma ve hasar ihtimaline karşı burnu korumaları önerilir.

Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kıkırdak ve kemik yapıları farklılıklar gösterdiği için burun estetiği ameliyatından sonraki iyileşme süreçleri birbirinden farklılık gösterebilir. Bu da burun estetiği ameliyatını en çok düzeltme (revizyon) gerektiren estetik ameliyat yapmaktadır. Buna rağmen yaklaşık 2 hafta sonrasında yüzde oluşan şişlik ve morluklar iyileşmektedir.

WhatsApp chat