Meme Küçültme

Meme Küçültme

Göğüsler kadınlarda estetiği sağlayan en önemli unsurlardandır. Kadınlar her zaman arzu ettikleri görüntüde ya da büyüklükte göğüslere sahip olamayabilirler. Zaman içerisinde hamilelik, emzirme, kilo alıp-verme ya da yaşlılık gibi etkenlere bağlı olarak göğüsler dokusal değişikliğe uğrayabilirler ve sarkabilirler. Göğüslerin aşırı büyüme durumu ya da sarkması kişileri rahatsız edebilir. Psikolojik anlamda kendini rahatsız hisseden kişilerin sosyal yaşantısı bu durumdan kötü etkilenir.

Büyük göğüslere sahip olmak, psikolojik sıkıntıların yanında birçok fizyolojik sağlık problemine de yol açabilir. Ayrıca estetik açıdan vücut orantısını da bozar. Bu sebeplerle kişiler için rahatsızlık vericidir. Kişi kendine uygun kıyafet bulmakta bile sıkıntı çeker, tüm bunların yanında omuz ve sırt ağrısı, omurga eğilmesi gibi problemlerle de baş etmek durumunda kalır. Büyük memeler sebebiyle sütyenler omuzlarda ve sırtta yaralara neden olabilir.

Büyük Memenin Oluşturduğu Sorunlar

  • Büyük memeler vücutta ekstra bir basınç yaratarak yürüme, oturma gibi postür bozukluklarına sebebiyet vermektedir. Bunun sonucu olarak ise uzun vadede omurgada şekil bozuklukları görülebilir.
  • Büyük meme; boyun, sırt ve belde ağrılara yol açar.
  • Boyun omurlarında hasar meydana gelirse kol bölgesindeki sinirleri etkileyerek bu kısımda uyuşukluklara sebep olabilir.
  • Büyük memeler kişilerde hareket kısıtlamasına yol açar. Hareketleri kısıtlanan kişilerde şişmanlık görülür ve meme daha da büyümeye devam eder.
  • Sarkma problemi büyük memelerde daha sık gözlenmektedir. Estetik açıdan da güzel bir görüntü sunmayacağı için kişide psikolojik rahatsızlıkları beraberinde getirir.
  • Büyük memeler kadınların kıyafet seçimlerini etkiler ve hayatı zorlaştırır.
  • Büyük memeler yüzünden meme altında pişik oluşabilir ve kişiye rahatsızlık verir.
  • Büyük memelerde meme bezi miktarı da artacağından meme kanserine yakalanma oranı artar.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Göğüs küçültme ameliyatına girmeden önce yapılması gereken en önemli şey sigarayı en az 15 gün önceden bırakmak gerekliliğidir. Aksi durumlarda yaraların iyileşmesi çok uzun zaman almaktadır hatta tam iyileşme elde edilememektedir. Göğüs küçültme ameliyatına girmeden önce kullandığınız ilaçlar ve kalıtsal hastalıklarınız hakkında doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatları hem estetik açıdan hem de sağlık açısından kişiye daha konforlu bir yaşam vadeder. Operasyondan sonra kişiler daha küçük, daha dik ve daha sağlıklı bir meme görünümüne kavuşmaktadırlar. Göğüs küçültme operasyonlarında hacimsel olarak belirli bir standart yoktur, kişinin ihtiyaçları göz önüne alınarak istenilen boyuta kadar küçültme yapılabilir. Kişiler ne kadar küçültme istediklerine cerrah ile birlikte karar vermektedirler. Kişiye özel olarak belirlenen ameliyat teknikleri sonucunda memede çeşitli yara izlerinin kalması söz konusudur. Bu izler işlemi gerçekleştiren cerrahın profesyonelliğine bağlı olarak kalıcı olabilir ya da olmayabilir. İşlemi gerçekleştiren alanında uzman ve gerekli yeterlikteyse bu izlerin miktarını minimuma indirebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatı sonrasında en az 3 hafta istirahat tavsiye edilir. Doktorunuz size uygun olan antibiyotik ve ağrı kesici tedavilerine başlayacaktır. Size verilen ilaçları almayı aksatmamanız bu süreci daha konforlu ve ağrısız bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Yine ameliyat sonrasında pansumanlarınızı aksatmamanız, problemlerin önüne geçilmesi konusunda etkilidir. Ameliyattan sonra en az 4 hafta süreyle ağırlık taşımamanız, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmanız, kolunuzu zorlamamanız, itme-çekme hareketleri yapmamanız önerilir. Ameliyattan sonraki 1 ay boyunca sporcu sütyeni kullanılır. Bu sütyen sayesinde hem ağrılarınız azalacak hem de memeleriniz daha rahat şekillenecektir.

Ameliyattan sonra göğüs dokusunda ödem ve şişlik görülebilir. 3-4 hafta içinde bu ödemler azalacaktır fakat memelerin son şeklini alması 6-12 ay sürebilir. Memeler son halini alana kadar zaman zaman yanma batma gibi hisler görülebilir, bu normaldir.

Dikişler operasyondan sonra 12-15 gün içinde alınır. Ameliyat sonrasında 2 ay boyunca spor yapılmaması tavsiye edilir. 1 ay sonrasında hafif yürüyüş şeklinde spor yapılabilir.

Ameliyattan sonraki süreçte ağır kaldırmak, kolları ve göğsü zorlayacak hareketlerde bulunmak sakıncalıdır. Göğüs kası fazla zorlanırsa göğüs içinde kanama olabilir ve dikişler açılabilir.

Ameliyattan sonra en az 1 ay süreyle sigara içilmemelidir. Sigara yaraların iyileşmesini yavaşlatır ayrıca ameliyat bölgesindeki doku ve derinin kanlanmasını azaltarak dokuların beslenmesini bozar, hücre tahribatına hatta ölümüne, yeni yaralar açılmasına, iltihap oluşumuna sebebiyet verebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme ameliyatlarında fiyatlar muayene sonrasında karar verilecek olan tekniğe göre belirlenmektedir. Meme küçültme ameliyatı fiyatları ile ilgili en detaylı bilgiye bizi arayarak ulaşabilirsiniz.

WhatsApp chat