Kol Germe

Kol Germe

Kolun üst, arka ve iç bölgelerinde deri ve deri altı doku daha gevşek olduğu için, yağ birikimleri ve deri sarkması kolaylıkla ortaya çıkabilir. Sarkmalara sık kilo alıp vermenin yanında ailesel yatkınlık, yaşlanma ya da güneş ve yer çekimi gibi dış etkenler de sebebiyet vermektedir.

Estetik Kol Germe Ameliyatı

Kollarda ki sarkma türü ve derecesi değerlendirilmeli ve böylece uygun metot belirlenmelidir. Sarkma hafif şekilde ve kalın görünümde ise sadece liposuction yeterli olabilecekken, orta derecedeki sarkmalar için liposuctiona ek olarak deri çıkarma yani kol germe de gerekli olabilir. İleri derece sarkmalarda ise deri kalitesi iyi değilse ve çatlaklar da varsa kol germe ameliyatı gerekir.

Kol Germe Ameliyatı

Kol germe ameliyatı bazı durumlar dışında genellikle genel anestezi  ile yapılır. Ortalama operasyon süresi 1-2 saattir. Normal koşullarda gece hastanede kalmanız gerekmez ama nadiren kalmanızı gerektiren durumlarda olabilir. Koldaki sarkmanın derecesine göre fazla deriye enine ya da boyuna kesilerle müdahale edilebilir. Enine yapılan kesilerin izini gizlemek kolaydır ancak boyuna yapılacak kesiler de ise yara izinin görünmesinden erken dönemde kaçınmak mümkün değildir.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi

Operasyon genel anestezi ile planlanmışsa diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi hastanın ameliyattan önceki 6 saat içinde bir şey yiyip içmemiş olması gerekir. Ameliyata girecek hasta eğer düzenli olarak aspirin gibi kanamaya neden olan ilaç kullanıyorsa ameliyattan en az 7 gün öncesinde ilacı kesmelidir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası

Kol germe ameliyatı sonrası kanama ve sıvı birikimlerinin önüne geçmek için bu bölgeye, en fazla 2-3 gün içerisinde çıkarılacak silikon drenler konulabilir. Ameliyat bölgesinde oluşabilecek şişme, ödem ve kanamaları azaltmak, iyileşmeyi hızlandırmak için kollar yukarda tutulmalı ve baskılı bandaj uygulaması veya korse yapılmalıdır. Ameliyat bölgesinde genellikle alınacak dikiş bulunmaz.

Ameliyat sonrası hasta için ağrısız ya da çok düşük bir seviyede ağrılı olacağından basit ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Günlük hayatınıza dönmek birkaç gününüzü alabilir ve operasyonu takip eden ilk iki hafta sadece günlük işlerinizi yapabilir, kollarınızı kullanmadığınız koşu gibi sporlara üçüncü haftada, efor sarf ettirici sporlara (tenis gibi) sekizinci haftadan sonra başlayabilirsiniz. Yara iziniz başlarda kabarık ve kırmızı olmakla birlikte zamanla incelip soluklaşarak daha az belirgin hale gelecektir.

WhatsApp chat